The Conference of “Zakat as Islamic Philanthropy in Malaysia: An Overview from Legal Perspective” was completed.


Karabük Üniversitesi (KBÜ) İslami İlimler Fakültesi tarafından düzenlenen ”Malezya’da İslami Hayırseverlik Olarak Zekat: Hukuki Perspektiften Bir Bakış” konulu seminer KBÜ İslami İlimler Fakültesi Konferans Salonunda yapıldı.


 

Karabük Üniversitesi (KBÜ) İslami İlimler Fakültesi tarafından düzenlenen ve KBÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saim Kayadibi moderatörlüğünde gerçekleşen” Malezya’da İslami Hayırseverlik Olarak Zekât: Hukuki Perspektiften Bir Bakış” konulu seminere Mala ya Üniversitesinden Asst. Dr. Öğr. Üyesi Mohd Norhusairi Mat Hussın ve Asst.Dr. Öğr. Üyesi Mohd Zaidi Daud, KBÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saim Kayadibi, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.Malaya Üniversitesi Asst. Dr. Öğr.Üyesi Mohd Norhussairi Mat Hussın “Öncelikle bizim burada bulunmamızın nedeni Malezyadaki zekat müssesini konu edinmek. Ben aynı zamanda hem avukat hem de Malezya Üniversitesinde akademisyenim. Umuyorum ki faydalı bir konferans olacaktır.” dedi.Malezya Üniversitesi Asst. Dr. Öğr.Üyesi Mohd Zaidi Daud  “Bugün burada  Malezya’da ki tecrübelerimi paylaşmak için buradayız. Malezya’da zekat, zekatını sosyal finansman olarak nasıl organize edilmesi gerektiği, devletin bunu nasıl topladığı, dağıtımın nasıl gerçekleştiğini ve sistemin işleyişini anlatacağım. Bu anlamda çok önemli bir konferans ve katkı sağlayacağını umuyorum.” dedi.KBÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saim Kayadibi “Ben öncelikle bu konferansın gerçekleşmesi noktasında Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Refik Polat’a teşekkürlerimi sunuyorum. Burada hakikaten çok önemli bir konferans gerçekleştiriyoruz. Türkiye’de zekat konusu ilginç bir şekilde organize ediliyor. Devletin önderliğinde zekat müessesinin bir kurum olarak toplumdan topluyor. Bunun işleyişini bu değerli arkadaşlarımız bu konu üzerinde çalışıyorlar. İnşallah Malezya’daki tecrübelerini paylaşacaklar. Bizlerde alabildiğimiz kadar bu tecrübelerden faydalanacağız.” dedi.Konferans sonunda dinleyicilerden gelen soruların yanıtlanmasının ardından hatıra fotoğraf çekimi ile program sona erdi.

Malezyalı akademisyenler konferans bitiminde KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat’ı makamında ziyaret ederek hediye takdiminde bulundu.